16
януари 2025
Всичко, което трябва да знаем при регистрацията на автомобил
Блог
Регистрацията на автомобил е задължителна стъпка за всеки нов собственик. Независимо дали купувате нова или употребявана кола, регистрацията в КАТ, заплащането на такси и подаването на документи са неизбежни. В тази статия ще ви представим всичко, което трябва да знаете за регистрацията на автомобил – от първоначалните стъпки до често срещаните грешки.
1. Регистрация на нов автомобил
Покупката на нов автомобил е сбъдната мечта за всеки шофьор. Независимо дали става въпрос за чисто нов автомобил или нов внос, има задължителни процедури, които следват. Преди да закупите автомобил, ви съветваме да направите подробно проучване – марки, модели, цени,предимства,недостатъци, последващи разходи.
Ако се чувствате затруднени при избора си, съществуват експерти, които могат да бъдат до вас.Те ще ви помогнат при търсенето и избор на автомобил, ще отсеят най-подходящото за вас предложение, ще бъдат до вас по време на огледи и преговори с продавачи. Не на последно място ще се погрижат и за регистрацията на автомобила, спестявайки ви време и нерви.
Важно е да знаете, че всички разходи при прехвърлянето на автомобил в повечето случаи се поемат от купувача.
Преди да отидете в КАТ, за да регистрирате автомобила е необходимо да имате сключена застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“. Застраховка „Гражданска отговорност“ е задължителна по закон за всеки собственик на МПС, което се регистрира на територията на България.
Тази полица застрахова отговорността ви като шофьор/собственик за виновно причинени вреди на трети лица по време на шофиране или паркиране. За да сключите застраховка „Гражданска отговорност“ е необходимо да предоставите на застрахователя Договор за покупко-продажба.
Ако сте закупили кола нов внос от чужбина или от автокъща, трябва да знаете, че е без регистрационни номера. Необходима е регистрация в КАТ, като освен полица „Гражданска отговорност“ трябва да имате и платена Еко такса, която се заплаща еднократно при регистрацията на автомобила. Събраните средства от еко таксите се инвестират в „проекти, свързани с околната среда и водите“.
Задължително е, когато регистрирате автомобил да притежавате и комплект за спешни случаи – аптечка,пожарогасител, триъгълник и жилетка.
След като сте подготвили всички документи се извършва обстоен технически преглед на автомобила, издава се свидетелство за регистрация ( голям и малък талон) и се получават табели с номера.
2. Пререгистрация на автомобил
Когато придобивате автомобил с валидна българска регистрация, е необходимо да извършите пререгистрация. Сделката между продавача и купувача трябва да бъде изповядана пред нотариус чрез договор за покупко-продажба, като подписите се заверяват нотариално. Нотариусът трябва да изисква и провери следните документи:
- Лични документи и документи на МПС-то
- Платен данък на МПС
- Застраховка „Гражданска отговорност“
- Валиден технически преглед на МПС
- Запори и гражданско състояние на двете страни
- Важно е да знаете, че липсата на застраховка и технически преглед не е причина да не се осъществи сделката. Тази информация е необходима на новия собственик, тъй като ще се наложи той да поеме и тези разходи.
След като сделката се изповяда пред нотариус, новия собственик трябва да посети офис на застрахователя, за да се издадат Анекси за смяна на собственост. Това трябва да се случи в 7 дневен срок от датата на покупко-продажба. Ако има сключена застраховка „Каско“ се налага да се направи и оглед на автомобила. При повечето застрахователи за издаване на Анекси за смяна на собственост не се изисква заплащане, освен в някои случаи, в които се променя предназначението на автомобила – пр. ще бъде използвано като такси или ако възрастта на новия собственик изисква завишение на застрахователната премия.
След прехвърлянето на автомобила, купувачът трябва да извърши регистрация в Пътна полиция. В рамките на 1 месец е задължително да подаде заявление в КАТ за издаване на нов талон с неговото име.
Когато купувачът и продавачът са от различни административни области, новият собственик може да избере дали да смени регистрационния номер. Въпреки това, автомобилът подлежи на задължителна идентификация, която се извършва в канал.
Съгласно закона, ако собственикът не регистрира превозното средство в срок до 2 месеца след прехвърлянето, регистрацията се анулира служебно. Регистрационните номера стават невалидни. За възстановяване на регистрацията е необходимо подаване на ново заявление, след което се издават нови табели и талон.
3. Списък с всички необходими документи
За регистрация на МПС- нов внос | За пререгистрация на МПС |
Талони от съответна държава на внос | Свидетелство за регистрация- голям талон |
Договор за покупко-продажба на ваше име | Свидетелство за регистрация – малък талон |
Фактура на ваше име | Нотариално заверен договор за покупко- продажба |
Декларация и платежен документ за еко такса | Валидна застраховка „Гражданска отговорност“ |
Декларация за придобиване на МПС | Валиден технически преглед |
Сключена застраховка „Гражданска отговорност“ |
След закупуване на автомобил - дали нов или употребяван, следва да се погрижите за редица административни стъпки, които са задължителни. Процедурите по регистрация, плащане на данъци, застраховки и такси могат да бъдат трудоемки и понякога да изискват повече време от очакваното, но са неизменна част при официализирането на собствеността върху автомобила.
Освен това, финансовото натоварване може да бъде съществени, като включва не само еднократни такси, но и ежегодни разходи за поддръжка на автомобила. Въпреки това, всяка стъпка е от съществено значение, за да се гарантира, че автомобилът е законно регистриран и готов за употреба.