Сключи онлайн Плати вноска MyEuroins Health За щети Офиси и Контакти Връзка с нас

06

декември 2024

Кой подлежи на застраховка „Трудова злополука”?

Блог

Миглена Жотева

Автор: Миглена Жотева

В съвременната работна среда безопасността на служителите е от ключово значение. Много работодатели вече предлагат здравни застраховки или застраховка „Трудова злополука“ като част от социалните си пакети. Но знаете ли, че за някои професии застраховката „Трудова злополука“ е задължителна по закон?

В тази статия ще разгледаме какво означава трудова злополука, какви превантивни мерки да се вземат срещу трудови инциденти,  кои лица са задължени да имат сключена такава застраховка и какви рискове покрива тя.

Какво е „трудова злополука”

Съгласно чл. 55, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), трудова злополука представлява всяко внезапно увреждане на здравето, възникнало в резултат на изпълнение на трудови задължения.

Злополуката не е задължително да се случи на работното място – тя може да възникне:

  • по време на командировка,
  • при служебно пътуване,
  • дори по обичайния път между дома и работното място.

Тази дефиниция е разширена с чл. 55, ал. 2 от КСО, който включва и злополуки, настъпили по време на почивка, хранене или получаване на заплата.

Кой подлежи на застраховка „Трудова злополука”?

Някои професии се считат за по-рискови поради характера на извършваната работа. За тях застраховката „Трудова злополука“ е задължителна.

Задължението за сключване на такава застраховка се определя от:

  1. Коефициента на трудов травматизъм – показател, изчисляван на базата на трудовите злополуки през последните три години.
    *Коефициентът на трудов травматизъм е утвърден от Министерството на труда и социалната политика.  Този коефициент се изчислява на базата статистическа информация за трудовите злополуки по икономически дейности за период от 3 години назад и се утвърждава от Министерството на труда и социалната политика.
  2. Списъка на задължителните застраховки, утвърден със заповед на министъра на труда и социалната политика.

Задължения на работодателя:

  • Да провери дали дейността му попада в този списък.
  • Да сключи застраховка за всички служители в рисковата категория.

Работодателите имат задължението да проверят дали тяхната дейност попада в списъка на задължителните застраховки, посочен в заповедта на министъра. Всички разходи за застраховката са за сметка на работодателя, а премията може да бъде изплащана еднократно годишно или на месечни вноски в зависимост от срока на договора със служителя.

Важно: Дори ако професията не е в списъка, работодателите могат доброволно да осигурят застраховка за своите служители.

Тип покритие Описание
Трайна неработоспособност Изплаща се процент от застрахователната сума, съответстващ на процента на трайно намалена работоспособност.
Временна неработоспособност Обезщетение според продължителността на временната неработоспособност.
Смърт Застрахователната сума се изплаща на наследниците на застрахования.
Разширени покрития Могат да включват риска „Битова злополука“ или допълнителни разходи за лечение, възстановяване и рехабилитация.

Основното покритие на застраховката включва възстановяване на разходи и изплащане на обезщетения при трудова злополука, водеща до трайно намалена работоспособност, временна неработоспособност  или смърт на работници и служители. При трайно намалена работоспособност се изплаща такъв процент от застрахователната сума на застрахования, какъвто е процентът на трайно намалена работоспособност. При временна неработоспособност се изплаща определен процент от базовата стойност според периода на временна неработоспособност. При смърт се изплаща застрахователната сума на застрахованото лице.
В допълнение, можете да разширите покритието по чл. 55, ал. 2 от КСО, а в Евроинс се предлага и възможност за включване на риска „Битова злополука“ срещу допълнителна премия. Този риск обхваща внезапни увреждания на здравето, настъпили извън работното време и място. 

Ползи от застраховка „Трудова злополука”

Застраховката „Трудова злополука“ е от съществено значение за гарантиране на безопасността на работното място. Тя дава на работниците и служителите сигурност и защита по време на изпълнение на работните им ангажименти. За работодателите застраховката освен задължително законово изискване, е и инструмент за подобряване на работната среда и чувството за доверие между служителите. Друга подходяща застраховка за една съвременна социална програма е Групова медицинска застраховка. Повече за условията и покритията, които предлага една такава полица може да научите от сайта на Евроинс. 

Как да избегнем в работата си трудова злополука?

Правилата и инструкциите по безопасност и здраве при работа са вътрешни актове на работодателя, с които се установяват изисквания при изпълнение на вид работа. Те представляват превантивна мярка за намаляване на риска от злополуки.

Задължение е на работодателя да даде на работниците инструкциите за безопасен труд, да ги постави на подходящи места или да ги използва при провеждане на инструктажите по безопасност и здраве при работа.

Задължение на работниците е да спазват посочените изисквания, за да запазят своя, както и на другите работници живот и здраве.

Инструкциите трябва да са разбираеми за работещите, за които се отнасят, и да съдържат необходимата информация:

  • Правата, задълженията и отговорностите на лицата, които ръководят съответните трудови процеси;
  • Изискваната правоспособност или квалификация на работещите;
  • Изисквания за здравословни и безопасни условия на труд;
  • Средствата за колективна защита и личните предпазни средства, необходими за изпълнение на работата;
  • Схема на местата за поставяне на знаците за безопасност на труда и пожарна и аварийна безопасност
  • Други изисквания, свързани с конкретните условия на работа;